Nu kan du skicka kläder till Myrorna via PostNord, enkelt och självklart kostnadsfritt!
Packa dina kläder i en påse (vilken som helst), tejpa igen den ordentligt, skapa en QR-kod på knappen nedan och lämna in paketet till ditt närmaste PostNord-ombud. Varje paket får väga max 10 kg. Självklart står vi för frakten! Vi ser sedan till att dina kläder får ett nytt liv och överskottet från försäljningen går till viktiga insatser för människor i utsatthet.
Vi tar emot dam-, herr- och barnkläder, och hemtextil som till exempel dukar, kuddöverdrag och gardiner. Tänk på att alla kläder och textilier du packar ner behöver vara hela och rena och i säljbart skick. Trasiga, slitna eller fläckiga kläder fortsätter du ta med dig till din kommunala återvinningsstation.
Visste du att du bidrar till att förändra någons liv genom att skänka till oss? Överskottet från vår försäljning går till Frälsningsarméns viktiga arbete för människor i utsatthet i Sverige. Det kan till exempel innebära skyddade boenden för våldsutsatta kvinnor, och matkassar och varma kläder till barnfamiljer som kämpar med att få ekonomin att gå ihop. Det behöver inte vara så krångligt att göra skillnad. Varje handling räknas!
Läs mer om vad du bidrar till här
Välkommen att kontakta vår Givarservice:
gsc@myrorna.se
08-56 31 69 50
Telefontid: Måndag–torsdag 8.00–16.00 och fredag 8.00–14.00
